Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

 0    15 карточки    klaudiazych1
скачать mp3 Печать играть Проверьте себя
 

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

Historyczne państwo komunistyczne w Europie środkowej, północnej i wschodniej oraz Azji zachodniej, północnej i środkowej ze stolicą w Moskwie. Miało powierzchnię 22 mln km², rozciągało się od Morza Bałtyckiego i Czarnego do Pacyfiku. Jego ustrój polityczny i gospodarczy był opisywany przez różne stronnictwa i w różnych okresach m.in. jako socjalistyczny, komunistyczny lub totalitarny. Lekcja przedstawia państwa powstałe po rozpadzie ZSRR, czyli takie, które wchodziły w skład ZSRR.

Związek Radziecki – dodatkowe informacje

Do skrótów, jakimi posługiwało się to państwo, należą: ZSRR, ZSRS (Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich, CCCP (Союз Советских Социалистических Республик) czy SSSR (Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik). Rozpad ZSRR nastąpił w 1991 w wyniku zawarcia porozumienia białowieskiego, a dawne republiki radzieckie zaczęły tworzyć samodzielne państwa. Flaga ZSRR miała czerwoną barwę i przedstawiała złoty sierp i młot – symbol jedności chłopów i robotników, wraz z pięcioramienną gwiazdą – symbolem komunizmu. Państwo miało też własne godło, dewizę oraz hymn ZSRR (Государственный гимн СССР).

Więcej tematów historyczno-geograficznych

Państwa powstałe po rozpadzie ZSRR tworzą współczesną Europę oraz Azję. Warto poznać inne państwa i stolice owych kontynentów, czyli m.in. bezpośrednich sąsiadów byłego Związku Radzieckiego, polecamy: Państwa i stolice Europy oraz Państwa i stolice Azji. A jeżeli interesuje Cię historia tego państwa, skorzystaj z naszej ciekawej lekcji pt. Rywalizacja Stanów Zjednoczonych i ZSRR. Nauka z Fiszkoteką przynosi same korzyści!

Вы должны войти в свой аккаунт чтобы написать комментарий.