Bölgeler

 0    20 карточки    VocApp
 
Вопрос Türkçe Ответ Türkçe
Abruzzo
начать обучение
Bu bölge denizi, dağları, tarihi kasabaları, nehirleri ve gölleri ile her zevkten tatil severleri memnun etmektedir. En bilinen yeri ise Abruzzo Ulusal parkıdır.
Basilicata
начать обучение
Bölge Calabria ve Puglia arasında, İtalya'nın güney doğusunda kalmaktadır. Burada modern hayat stresinden uzaklaşıp sessizliği, renkleri, benzersiz aroma ve tatları deneyimleyebilirsiniz. En güzel yerleri Monticchio gölleri, Grande ve Piccolo gölleridir.
Calabria
начать обучение
Bu bölge İtalyanların ana tatil rotasıdır, özellikle Tropea şehri. Uzun beyaz plajları ve dağ manzarası cazibe sebepleridir. Bölge 1972'de iki bronz heykel "Bronzi di Riace"in sıradışı bir durumda bulunmasıyla uluslararası ilgi de görmüştür.
Campania
начать обучение
Bu bölge başkenti Napoli ile meşhurdur ve diğer şehirleri de Salerno, Benevento, Sorrento'dur. Amalfi kıyıları, Capri adaları, Ischia, Procida ve Nisida diğer bilinen yerleridir.
Emilia-Romagna
начать обучение
Bu bölge özellikle gurmeler için ideal olarak görülmektedir. Geleneksel gastronomi turları ve tarih-sanat odaklı geziler tavsiye edilmektedir. Bologna bölgenin başkentidir. En ünlü yemekler; lazanya, bolonez soslu ragu ve tortellinidir.
Friuli-Venezia Giulia
начать обучение
Bu bölge grappa içeceği ve güzel dağları ile meşhurdur. Bölgedeki dağlar kar sevenler, kayakçılar için sayısız fırsatlar sunmaktadır. En bilinen şehri Trieste'dir ve ünlü yazar Italo Svevo burada doğmuştur.
Lazio
начать обучение
Başkent Roma bu bölgededir. Bölge civarında, mesela Tivoli şehrinde UNESCO listesine girmiş iki mükemmel villaya hayranlıkla bakabilirsiniz. Villa d'Este ve Villa Gregoriana.
Liguria
начать обучение
Burası İtalya'nın en küçük bölgelerinden biridir. Başkenti Cenova, Kristof Kolomb'un doğduğu şehridir ve hem antik hem modern denizcilik merkezlerindendir. Cinque Terre ve Portofino gibi sahil incileri bölgenin övünç kaynağıdır.
Lombardia
начать обучение
Bu bölgeye İtalya'nın göller bölgesi de diyebiliriz. Maggiore, Como, Garda ve Iseo bölgedeki belli başlı göllerdir. Bölgenin en büyük şehri moda merkezi Milano'dur.
Marche
начать обучение
Apenin dağları ve Adriyatik kıyıları arasıda yer almaktadır. Yaz aylarında İtalyanlar tarafından ziyaret edilen plajları Pesaro ve Ancona civarındadır. Şüphesiz görülmesi gereken bir diğer şehir ünlü rönesans ressamı Rafael'in doğum yeri olan Urbino'dur.
Molise
начать обучение
Apenin dağları ve Adriyatik denizi arasında yer almaktadır. Bu bölge "küçük antik dünya" olarak adlandırılmaktadır ve başkenti Campobasso'dur.
Piemonte
начать обучение
İtalya'nın kuzeyinde yer alan bu bölge, Fransa ve İsviçre ile komşudur. Bölge harika Alp dağları manzaraları ile ünlüdür. Başkenti Torino'dur.
Puglia
начать обучение
Bu bölge çizmenin topuk kısmındadır ve bir sürü güzel plajlarla dolu sahil şeridi vardır. Yemek olarak, "panzerotto", "focccia" ve "pasticotto"yu denemelisiniz.
Sardegna
начать обучение
Sarduna İtalya'nın iki adasından biridir ve bir çok turist yaz tatillerini burada geçirmektedir. Plajları ve nuragi denilen tipik taş kuleleri ile meşhurdur. Bölgenin başkenti Cagliari'dir.
Sicilia
начать обучение
Akdeniz'in en büyük adasıdır. Geçmişte Yunanlılar, Romalılar, İspanyollar ve Normanlar adada hüküm sürmüşlerdir. Bölgenin başkenti Palermo'dur Etna yanardağı da burada bulunmaktadır.
Toscana
начать обучение
Sadece Floransa bile bu bölgenin neden turistler tarafından en sevilen bölge olduğunu belli eder. Fakat bölgenin otantik güzelliği sadece Floransa ile sınırlı değil çünkü Siena veya Pisa gibi şehirler de ziyaret etmeye değer.
Trentino - Alto Adige
начать обучение
Bu bölge İtalya'nın kuzeydoğusundadır ve iki özerk vilayeti vardır: Kuzeyde; Bolzano'ya bağlı Güney Tirol ve güneyde Trento'ya bağlı Trentino. Bölgede beyaz mermerler bulunur ve kayakçılar ve diğer kış sporcuları için de uygundur.
Umbria
начать обучение
Bu bölge antik köyleri ve kıvrımlı yeşil vadileri ile benzersiz bir manzara sunmaktadır. Bölgede hala Etrüsk uygarlığının yerleşim kalıntıları vardır.İtalya'nın koruyucu azizi St. Francis'in doğduğu şehir Assisi bu bölgede yer almaktadır.
Valle d'Aosta
начать обучение
İtalya'nın en küçük bölgesidir ve tamamen dağlardan oluşmaktadır. Avrupa'nın en yüksek dağlarından olan Mont Blanc ve Monte Rosa burada bulunur. İdari merkezi Aosta'dır.
Veneto
начать обучение
Kuzey İtalya'nın en güzel bölgelerinden biridir. Dolomitler, Alpler ve Adriyatik denizi arasında yer alır. Başkenti Venedik; sular üzerinde durur ve çok sayıda köprü 118 adayı birbirine bağlar.

Вы должны войти в свой аккаунт чтобы написать комментарий.